Protez Diş Nedir?

Protez Diş Nedir?

Protez, vücudumuzdaki herhangi bir organ – uzuv kaybının yerine aynı işlevi görmek üzere takılan yapay organdır. Diş hekimliğinde ise protez diş; diş kayıplarını telafi etmek amacıyla hastalara uygulanan estetik ve işlevsel diş tedavisidir. Halk arasında genel anlamda takma diş olarak kabul edilen bu uygulama; hastanın ağız ve diş sağlığını korumak, estetik görüntüsünü korumak ve yeme – içme eylemini sürdürebilmesi için elzemdir. Bu tedaviyi uygulayan doktor, hastaya en doğal görüntüyü sunmak için titizlikle çalışır. Protez dişlerin kişinin dokularıyla uyumlu olması ve renk eşitliği sağlaması uzmanın maharetli işlemi sayesinde gerçekleşir.

Protez Diş Yaptırmanın Faydaları

Bu tedavi eğer kişilerin görüntüsünü ve yeme hatta konuşma eylemini doğrudan etkiliyorsa eğer, gerekli bir tedavidir. Dişin tedavi edilemeyecek boyuta ulaşması, çekilmesi akabinde görsel ve fonksiyonel anlamda kişinin zorluk yaşaması takma diş tedavisi seçeneğini doğuruyor. Protez diş kulağa çok hoş gelmeyebilir ancak faydalı ve etkili sonuç verdiği muhakkak. İşte o faydalar;

  • En temel faydası kişiye görsel estetik kazandırır. Ağızdaki diş boşluklarını doldurarak kişilerin özgüvenli bir şekilde gülümsemesini sağlar.
  • Yemek yeme zorluğunu ortadan kaldırır; çiğneme, tat alma, sindirme işlemi sorunsuz işlemeye devam eder. Kişi yeme – içme eylemini keyifle sürdürür.
  • Diş kaybı sonucunda diğer dişler de bu durumdan etkilenebiliyor; dişeti problemleri, çürüme, çene kemiklerinde sorunlar bu tedavi sayesinde en aza indirgeniyor.
  • Konuşurken birçok harfi dudak ve diş yapısı desteği ile söyleriz. Telaffuzu direkt olarak etkileyen dişler, eksiklik olduğunda kişilerde konuşma bozukluğuna sebep olabiliyor.
  • Diş eksikliği yaşayan kişilerin görüntüsünde değişimler meydana gelebilir. Yanaklar daha çökük, yorgun görünebiliyor. Dudak yapısı ise yine bu durumdan olumsuz etkilenebiliyor. Protez diş uygulaması, görüntüyü destekler, kişilerin hayatını daha işlevsel hale getirerebilir.

Protez Diş Fiyatları

Protez diş fiyatları, kaç dişin yapılacağına ve hangi yöntemin kullanılacağına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Kişiye özel fiyatlar verildiğinden doğru bilgi ve tedavi için merkezimizi arayarak randevu almanızı öneririz. Unutmayınız ki diş sağlığınız size özeldir.