Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma uygulaması ilk kez Amerika’da uygulanmış ve 1950’li yıllara dayanan bir tarihe sahiptir. Türkiye’de bu yöntemin kullanılmaya başlanması çok uzak bir tarihe uzanmıyor. Son on yılda popüler hale gelen, estetik kaygısına hitap eden bir uygulama olan diş beyazlatma tedavisi, günümüzde en çok tercih edilen estetik işlemlerden olmuştur.

Diş Beyazlatma ve Gülüş Tasarımı Fiyat ve Detaylı Bilgi için Hemen Bizimle İletişime Geçin

Dr. Özcan Çakmakcıoğlu

1976 Trabzon doğumludur, Orta öğrenimini Trabzon Anadolu Lisesinde tamamlamıştır. 2001 yılında Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olup aynı sene Diş Hastalıkları ve Tedavisi Anabilim dalında araştırma görevlisi olarak göreve başlamıştır. Uzm. Dr. Özcan Çakmakcıoğlu 2003 yılında doktora yeterliliğini verip estetik dolgu materyalleri ile ilgili çalışmalarına başlamıştır. Aynı yıl, Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya-Metalürji Fakültesi Biyomühendislik Anabilim Dalında “Biyomedikal Malzemeler ve Yapay Dokular, Şemsiye Proje, Proje No:25-DPT-07-04-01.’ Alt Proje No13: Hidroksiapatitle Güçlendirilmiş Biyokompozitlerin Fiziksel Özelliklerinin Test Edilmesi ve in vivo Uygulamaları; Alt Proje No14: Biyokompozit Üretimi ve Biyouyumluluk Testleri” projelerinde görev almıştır.

Doktora konusu olarak 3 yıl boyunca Estetik materyallerin polimerizasyon kimyası ve bu polimerizasyon sırasında oluşan etkilerin dişin pulpa dokusu üzerindeki etkileri üzerine çalışmış ve 2007 senesinde “Işıkla Polimerizasyon cihazlarının estetik dolgu materyalleri üzerine etkilerinin incelenmesi” adlı doktora tezini vererek Doktor Diş Hekimi ünvanını almıştır. Uzm. Dr. Özcan Çakmakcıoğlu bu tarihten sonra Genelkurmay Başkanlığı Destek Kıtaları Baştabipliğinde Diş Tabip Teğmen olarak askerliğini tamamlayıp Nişantaşı’nda halen çalışmakta bulunduğu kendi kliniğini kurmuştur.Bunun yanında Beykent Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavisi Anabilim Dalında Öğretim Üyesi olarak bilimsel çalışmalarına devam etmektedir.

Kliniğinde özel olarak ilgilendiği alanlar olan; estetik materyaller ve uygulamaları, zirkonyum destekli protezler, adeziv diş hekimliği, implant cerrahisi ve implant üstü protezlerle ilgili bir çok ulusal ve uluslararası kongreye katılmış olup IADR gibi önemli kongrelerde sunumlar yapmıştır. Ulusal ve Uluslararası dergilerde yayınlanmış birçok makalesi bulunmaktadır.

Dr. Özcan Çakmakcıoğlu evli ve iki çocuk babasıdır.

Diş Beyazlatma Hakkında Merak Edilenler

Dişleriyle ilgili herhangi bir sağlık sorunu olmayan ancak renginde sıkıntı yaşayan kişiler diş hekimlerine başvurarak aynı gün içerisinde diş hekiminin de gerekli ve uygun görmesi durumunda diş beyazlatma işlemi yaptırabiliyorlar. Dişlerin mine tabakasında ortaya çıkan sararmış görüntü farklı beyazlatıcı kimyasal ürünlerle diş yüzeyinden kaldırılıyor ve dişin rengini açılıyor. Diş beyazlatma tedavisi güvenilir, pratik ve dişe zarar vermeyen bir işlemdir.

En fazla merak edilenlerden biri diş rengindeki değişikliklere nelerin sebep olduğudur. Kısacası diş beyazlatmaya kimlerin ihtiyaç duyabileceği merak edilmektedir. Bunları genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Çay, kahve ve sigara gibi etkenler yüzünden diş renginde değişim olanlar,
  • Genetik olarak doğal diş rengi koyu veya lekeli olanlar,
  • Sürekli kamera veya topluluk önünde konuşma yapanlar,
  • Zaman içinde rengi beyazlığı kaybolan dişlerini eski beyazlığına kavuşturmak isteyenler.

Profesyonel Beyazlatma Mı Yoksa Diğer Yöntemler Mi?

Profesyonel beyazlatma bir diğer adıyla ofis tipi beyazlatma olarak da bilinir. Dişlere özel bir beyazlatma jelinin sürülerek lazer ile işlemin gerçekleştirilmesi esasına dayanmaktadır. Ülkemizde ve dünyada son yıllarda son derece yaygınlaşmıştır. Özellikle kısa sürede sonuç alınabilmesi açısından tercih edilmektedir.

Bu yöntemin yanı sıra ev tipi beyazlatma dediğimiz bir yöntem daha vardır. Bunda da dişe özel olarak oluşturulan silikon kalıplar içinde özel bir diş beyazlatma jeli uygulanarak takılır. Diş hekiminin belirteceği süre kadar gün içinde bu kalıplar kullanılır. Bazı durumlarda bu yöntem tercih edilebilmektedir. Bazı durumlarda da iki tedavi kombine olarak kullanılabilir. Bu konuda en iyi kararı dişlerinizde yapılacak inceleme sonucu verebilirsiniz. Dr. Özcan Çakmakcıoğlu yapacağı inceleme sonucunda size nasıl bir beyazlatma yöntemi uygulanacağı hakkında detaylı bilgi verecektir.

Herkese Uygulanabilir Mi?

Daimi dişlerin tamamının çıkmış olması şartı ile hemen herkes diş beyazlatma uygulamalarından yararlanabiliyor. Beyazlatma işleminde birtakım şartlar vardır bu şartlar; kişinin diş eti çekilmesi, diş iltihabı, diş absesi, diş çürüğü gibi sorunlar yaşamaması gerekiyor. Sağlıklı diş yapısına sahip kişiler diş beyazlatabilir. Elbette anne adayları da gebelik esnasında bu tedaviden yararlanamaz.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Ev Tipi Diş Beyazlatma: Ev tipi beyazlatma denilen uygulamada, hastanın diş ölçüleri alınır ve bu ölçülere uygun şeffaf bir plak üretilir. Bu plak diş beyazlatma jeli içine sürülerek günde birkaç saat veya gece boyunca ağızda kalır. Plak şeffaf ve kişiye özel olduğundan pratik kullanıma sahiptir, günlük yaşamı olumsuz etkilemez.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma: Bu yöntemde diş hekimi bizzat tedaviyi gerçekleştirir. Beyazlatıcı kimyasallar kullanılarak dişe jel sürülür. Jellerin dişe etki etmesi için özel bir ışık kullanılır. Seans sonrasında diş rengi istenilen beyazlığa ulaşır. Bu yöntem daha seri sonuç almak isteyenler tarafından tercih edilir.

Diş Rengini Değiştiren Etkenler Nelerdir?

“Diş rengi neden koyulaşır? Dişler neden sararır?” soruları diş hekimlerinin en çok duyduğu sorular. Dişler, sağlıksız beslenme ile birlikte yoğun çay – kahve tüketimi, sigara ve alkol tüketimi dişlerin renk değiştirmesine sebep oluyor. Renk değişimlerinin bir süre sonra kalıcı hale gelmesi diş beyazlatma tedavisi seçeneğini gündeme getiriyor.

Diş beyazlatma tedavisi görenlere çay – kahve – kola, sigara – alkol tüketimini en aza indirme, leke yapıcı içecekleri pipetle içme ve her öğünden sonra düzenli diş fırçalama, gargara yapma öneriliyor.

Diş Estetiği

Diş Beyazlatma

Gülüş Tasarımı

Dental İmplant

Hollywood Gülüşü

Ön Diş Kaplama

Lamine Porselen

Zirkonyum Porselen

Yaprak Porselen