Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma uygulaması ilk kez Amerika’da uygulanmış ve 1950’li yıllara dayanan bir tarihe sahiptir. Türkiye’de bu yöntemin kullanılmaya başlanması çok uzak bir tarihe uzanmıyor. Son on yılda popüler hale gelen, estetik kaygısına hitap eden bir uygulama olan diş beyazlatma tedavisi, günümüzde en çok tercih edilen estetik işlemlerden olmuştur. Dişleriyle ilgili herhangi bir sağlık sorunu olmayan ancak renginde sıkıntı yaşayan kişiler diş hekimlerine başvurarak aynı gün içerisinde diş hekiminin de gerekli ve uygun görmesi durumunda diş beyazlatma işlemi yaptırabiliyorlar. Dişlerin mine tabakasında ortaya çıkan sararmış görüntü farklı beyazlatıcı kimyasal ürünlerle diş yüzeyinden kaldırılıyor ve dişin rengini açılıyor. Diş beyazlatma tedavisi güvenilir, pratik ve dişe zarar vermeyen bir işlemdir.

Diş Beyazlatma Herkese Uygulanabilir Mi?

Daimi dişlerin tamamının çıkmış olması şartı ile hemen herkes diş beyazlatma uygulamalarından yararlanabiliyor. Beyazlatma işleminde birtakım şartlar vardır bu şartlar; kişinin diş eti çekilmesi, diş iltihabı, diş absesi, diş çürüğü gibi sorunlar yaşamaması gerekiyor. Sağlıklı diş yapısına sahip kişiler diş beyazlatabilir. Elbette anne adayları da gebelik esnasında bu tedaviden yararlanamaz.

Diş Rengini Değiştiren Etkenler

“Diş rengi neden koyulaşır? Dişler neden sararır?” soruları diş hekimlerinin en çok duyduğu sorular. Dişler, sağlıksız beslenme ile birlikte yoğun çay – kahve tüketimi, sigara ve alkol tüketimi dişlerin renk değiştirmesine sebep oluyor. Renk değişimlerinin bir süre sonra kalıcı hale gelmesi diş beyazlatma tedavisi seçeneğini gündeme getiriyor.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Ev Tipi Diş Beyazlatma: Ev tipi beyazlatma denilen uygulamada, hastanın diş ölçüleri alınır ve bu ölçülere uygun şeffaf bir plak üretilir. Bu plak diş beyazlatma jeli içine sürülerek günde birkaç saat veya gece boyunca ağızda kalır. Plak şeffaf ve kişiye özel olduğundan pratik kullanıma sahiptir, günlük yaşamı olumsuz etkilemez.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma: Bu yöntemde diş hekimi bizzat tedaviyi gerçekleştirir. Beyazlatıcı kimyasallar kullanılarak dişe jel sürülür. Jellerin dişe etki etmesi için özel bir ışık kullanılır. Seans sonrasında diş rengi istenilen beyazlığa ulaşır. Bu yöntem daha seri sonuç almak isteyenler tarafından tercih edilir.

Diş beyazlatma tedavisi görenlere çay – kahve – kola, sigara – alkol tüketimini en aza indirme, leke yapıcı içecekleri pipetle içme ve her öğünden sonra düzenli diş fırçalama, gargara yapma öneriliyor.

ArabicEnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish