İmplant Üstü Protez

İmplant Üstü Protez

İmplant, eksik dişin yerini dolduran, kişilere diş fonksiyonu kazandıran bilinen bir diş tedavisidir. Tedavide diş eksikliğinin olduğu bölüme implant yani vida yerleştirilir. Çene kemiğine yerleştirilen bu vida birkaç aylık kaynaşma döneminden sonra üzerine protez diş yerleştirilerek tamamlanır. Etkili ama zaman alan bir tedavi kabul ediliyor. İmplant üstü protez, vida üzerine dişin yerleştirilmesi şeklinde tanımlanıyor. Hastalar doğal dişe yakın bir dişe kavuşmak için implant tedavisini öncelikli tercih ediyor. İmplant diş, uzun ömürlü, kişilerin yeme – içme işlemini rahatlatan, çiğneme fonksiyonu sağlayan güçlü sonuçlar veren etkili bir tedavi yöntemi. Gençler, yetişkinler, orta yaşlılar, yaşlılar kısacası uygun kemik yapısına sahip herkes implant üstü protez tedavisi olabiliyor. 

İmplant Üstü Protez Tercih Sebepleri

Eksik diş için köprü, protez, hareketli – hareketsiz takma diş gibi çeşitli alternatifler varken implant üstü protez tedavisinin tercih edilmesindeki en önemli sebep tedavinin güçlü, dayanıklı, uzun ömürlü sonuçlar vermesidir. Hareketli protezler yeme içme esnasında kişiye zorluk yaşatabiliyor, implant protezler ise bu anlamda hastalara işlevsellik kazandırmada başarılıdır.

Takma diş kullanan, hiç dişi olmayan kişiler için de implant etkilidir. Alt ve üst çeneye paralel yerleştirilen implantlar ile takma dişler daha sağlam ve sabit kalabiliyor. Öte yandan hastalar gerçek anlamda iyi bir gülüşe sahip olabiliyor. İmplant üstü protez aşamasında porselen başta olmak üzere farklı materyal tercihleri sunularak kişiye gülüş tasarımı kazandırılıyor.

İmplant Üstü Protezden Kimler Yararlanabilir?

İmplant üstü protez tedavisi uzman hekimin yapacağı muayene sonrasında kararlaştırılıyor. Tüm hastaların yararlanabileceği bir tedavi değil. Örneğin çene kemikleri yeterli yapıda ya da güçlülükte olmayan kişiler, ne yazık ki implant tedavisinden yararlanamayabiliyor.

  • Hiç dişi olmayan hastalar,
  • Bölgesel diş eksikliği olan hastalar,
  • İmplant tedavisi için yeterli kemik yapısı olan hastalar,
  • Aşınmış, çürümüş, köklerden problemli olan diş yapısına sahip hastalar,
  • Gülüş tasarımı isteyen hastalar,
  • Tek veya birkaç diş eksiği olan hastalar implant üstü protez diş tedavisinden yararlanabiliyor.