İmplant Tedavi

İmplant Tedavi

Kemik içi implant ya da genel bilinen adıyla diş implantı; diş kayıplarında tercih edilen dayanıklı ve doğal tedavi yöntemidir. Diş protezi, köprü, kron gibi çeşitli tedavilere oranla implant dayanıklı bir tedavidir. Zira implant yaptıran kişi o dişi uzun süreler kullanabiliyor. Uzun soluklu çözüm sunması nedeniyle diş hekimlerinin en çok önerdiği tedavilerden biri. Eksik diş bilindiği üzere hem görüntüde hem de yeme – içme işleminde kişiye zorluk çıkarır. Eksik dişler çiğneme fonksiyonunu zayıflatması sebebiyle kişilerin sindirim sorunu yaşamasına sebep olur, yaşam kalitesini düşürür. Ayrıca çiğnemeye dair tek taraflı bir durum varsa uzmanlar bir süre sonra kişinin yüzünde simetri sorunu oluşturacağını belirtiyor. İmplant yaptırmak uzun vadede fayda sağlar çünkü implant üstüne yerleştirilen dişe tıpkı diğer doğal dişler gibi kaplama ve benzeri estetik uygulamalar yapılabilir. İmplant tedavi sonrasında görüntü olarak doğal bir görüntü oluşur. Üstelik implant uygulamasında köprü tedavisindeki gibi sağlam dişler küçültme işlemine uğramaz, yapısal değişiklikler yaşanmaz. İmplant doğru planlanıp uygulandığı takdirde kişi uzun süreler sorun yaşamaz.

İmplant Tedavi Süreci

İmplant tedavi, ilk muayeneden sonra uygulanabilir. Diş hekimi genel muayene sonrasında hasta isterse aynı gün tedaviye başlar. Öncelikle cerrahi bir işlemle çene kemiğine implant kökleri yani vidalar yerleştirilir. Vidalar yerleştirildikten sonra 1 ila 3 ay arasında bir süre boyunca çenenin kullanılan malzemeyle uyum sağlanması, uygulanan cerrahi işlemin iyileşmesi beklenir. Bu süre boyunca hastalar rahat etsin diye geçici protez diş yapılır. Çenedeki işlem iyileştikten sonra ise diş yerleştirilir. Böylece tedavi tamamlanır. Tüm işlem boyunca lokal anestezi yapıldığından hasta acıyı hissetmez. 1 ila 3 aylık iyileşme dönemlerinde hastaya bağlı olarak bazen vitamin ve ağrı kesiciler önerisi yapılabilir. Çoklu implant tedavisinde genel anlamda sıvı ile beslenme sağlandığından vitamin haplarından destek alınıyor.

İmplant Diş Maliyetleri

İmplant tedavi hem implantın sayısına hem de kullanılacak malzemenin türüne göre değişiyor. Yerli ve yabancı implant tercihleri, eksik diş sayısı maliyeti belirleyen unsurlardır. Diş merkezimizi arayarak randevu talep edebilir, ilk muayene sonrasında implant tedavi hakkında geniş bilgiler elde edebilirsiniz.