Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi; dişin pulpa denilen bölümünde bulunan problemleri tedavi etmek amacıyla yapılan işleme verilen isimdir. Pulpa denilen kısımda damar ve sinir kanalları bulunur. Dişin kanallarına sızan hastalık, bu yöntem ile çıkartılır ve yerine özel bir madde doldurulur. Tedavinin amacı dişi çekilmekten kurtarmak, dişin ömrünü uzatmaktır.

Neden Kanal Tedavisi Yapılır?

Pulpa içerisinde gelişen enfeksiyon kalıcı bir hasar oluşturduğu takdirde, diş çürümeye başlar ve kişiye ağrı, hassasiyet verir. Yaşam kalitesini doğrudan etkileyen ve diğer dişlerin de sağlığını tehdit eden bu diş, kanal tedavisinin uygulanması neticesinde kurtarılır. Bazı durumlarda diş çürümesinden ziyade farklı etkenlere bağlı oluşan çatlama, kırılma gibi unsurlar dişte travmaya neden olur. Çoğu zaman ise iltihaplanmadan ötürü dişin köklerine kadar hastalık oluşur. Diş hekiminin zamanında müdahalesiyle dişteki hastalık çıkarılır, yerine özel bir sıvı enjekte edilir, sinirler korunur ve dişin kullanım ömrü uzatılır. Geçmişte dişte yaşanılan çürüme, iltihaplanma gibi hallerde dişi komple çekerek tedavi uygulanırken diş teknolojisinin gelişmesiyle birlikte kanal tedavisi hayatımıza girmiş, rutin tedavilerden biri haline gelmiştir.

Kanal Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Kanal tedavisi diğer adıyla endodonti tedavisi, lokal anestezi altındayken yapılır. Önce dişin üst kısmınta kavite denilen bir işlem uygulanır. Akabinde hastalıklı bölge tamamen dışarı çıakrtılarak diş kanalı tamamen temizlenir. Diş kökü kanalları temizlenip, genişletilerek içerisine özel bir madde doldurulur. Son aşamada dişe kalıcı kuron yani kaplama uygulaması yapılır ancak bu aşamaya gelene kadar dişin hazır olmasını beklemek adına geçici dolgu yapılır hastaya ve son seansta ise kalıcı tedavi uygulanır. Tedavi süresi değişmekle birlikte yaklaşık bir ay kadar sürebiliyor. Bu sürenin sonucunda sağlıklı ve ağrısız dişe kavuşmak mümkün.

Kullanım Ömrü

Kanal tedavisi ne kadar süre kullanılır sorusunun cevabı ömür boyudur. Başarılı bir tedavi yapılmışsa ve herhangi bir aksilik yaşanmamışsa, dişin rengiyle uyumlu bir dolgu yapılmışsa eğer yapılan tedavi ömür boyu kullanılabiliyor.

Kanal Tedavisi Fiyatları

Kanal tedavisi fiyatları hekime ve hastanın durumuna göre farklı seviyelerde olabiliyor. Kanal tedavisinde kullanılacak malzemeler, dolgu çeşidi, dişin durumu fiyatlarda değişkenlik yaratır. Kesin bilgi ve tedavi süreci için merkezimizden randevu alabilirsiniz.