Zirkonyum Kaplama Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Önemli Nokta

Zirkonyum Kaplama Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Önemli Nokta

Zirkonyum kaplama genellikle kırık, eksik veya deforme olmuş veya lekelenmiş dişleri kaplamak için kullanılan bir yöntemdir.

Seramik ve metal olmak üzere kaplamada kullanılan malzemeler farklılık göstermektedir. Zirkonyum ise daha yeni nesil ve dayanıklı bir materyal olarak öne çıkar. Bu kaplamalar titanyum türü olan zirkonyum dioksitten yapılmıştır. Bu nedenle dayanıklılık seviyesi çok daha yüksektir.

1. Zirkonyum Nedir?

Bir zirkonyum kronu, zirkonyumun bu kristalli oksit formundan yapılır ve metal değil ( altın , gümüş veya metal kronlara kaynaşmış porselen gibi) seramik bir taç olarak kabul edilir . Zirkonyum bir metal olmasına rağmen, oksit, zirkonyum dioksit – genellikle zirkonya olarak adlandırılır – çok farklı bir kristal yapıya ve fiziksel özelliklere sahiptir. Kristalde metalik atomlar olmasına rağmen, yapı hiçbir zaman metal olarak anılmaz. Bir metal olan sodyumu düşünün, ancak sodyum klorür – yaygın olarak tuz olarak bilinir – bir metal değildir. 

1960’lardan beri zirkonyanın çeşitli tıbbi kullanımları vardır. Son derece dayanıklıdır. Kalça , parmak ve kulak ameliyatlarında çeşitli protezler için zirkonyum kullanılmaktadır . Metal olmamasına rağmen zirkonyum kaplamalar dayanıklılık konusunda kendini kanıtlamıştır. 

2. Zirkonyum Kaplama Ne Gibi Avantajlar Sunar?

Diş kaplama türleri arasında zirkonyum her geçen gün daha fazla öne çıkıyor. Bu kaplama çeşidinin bu kadar yaygınlaşmasında kullanıcılara sunduğu belli başlı avantajlar da bulunuyor.

Güçlü Yapı

Zirkonyumun en büyük avantajlarından birisi sağlamlığı ve dayanıklılığıdır. Diş kaplama sürecinde en önemli konulardan biri dişin sağlamlığına, kalitesine ve yapısına uygun ve doğal görünüm sağlayan bir materyal tercih etmektir. Zirkonyum çok güçlü bir malzemeden oluştuğundan son derece dayanıklıdır. Bu kadar dayanıklı olması hem kullanıcı hem de diş hekimi için rahat hareket etme olanağı sağlar.

Uzun Ömürlü

Journal of Dentistry’de 2017 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre zirkonyum bazlı kaplamalar, metal içerikli kaplamalar gibi uzun ömürle bir yapıya sahip olduğu görülmüştür. Bu kaplama çeşidi uzun yıllar kullanılabilmesi açısından en fazla tercih edilen kaplama malzemelerinden biri haline gelmiştir. Ayrıca kaplamaların uzun ömürlü olması genel olarak diş eti ve ağız sağlığı bakımdan da önem taşır. Zirkonyum uzun yıllar biyouyumlu yapısı sayesinde diş etleriyle herhangi bir sorun yaşanmadan kullanılabilmektedir. Burada bu tedavinin uzun ömürlü olmasının kullanıma bağlı olduğu da unutulmamalıdır.

Biyolojik Olarak Uyumlu

Zirkonyum, biyouyumluluğu nedeniyle birçok diş hekiminin tercihidir. Bu, vücudu iltihaplanma gibi bir reaksiyon veya immünolojik tepki üretmeye teşvik etme olasılığının daha düşük olduğu anlamına gelir.

3. Estetik Görünüm, Boyut ve Renk Belirleme

Zirkonyum kaplama eğer estetik diş hekimliği boyutunda ele alınıyorsa; dijital diş hekimliğinden de faydalanılarak dişlerin görünümüne ve rengine karar verilir. Bunun sağladığı en büyük avantaj kullanıcının tedavi öncesinde planlanan değişiklikleri dijital olarak görebilmesidir. Yine renk seçiminde özellikle dişlerinde renk sorunu olanlar tarafından bu konu önem taşımaktadır.

Özellikle gülüş tasarımı gibi uygulamalarda porselen kaplama ve zirkonyum bir arada kullanılabilmektedir. Bunun için zirkonyum günden güne daha da popüler olmaktadır. 

Zirkonyum kaplama diğer dişlerle uyumluluk ve ışık geçirgenliği nedeniyle de tercih sebebidir. Hem dayanıklı hem de estetik durduğu için güncel bir tedavi olarak uygulanmaktadır. Böylece zirkonyum kaplama yapılan dişler ile diğer dişler arasında fark gözle görülemeyecek bir seviyeye kadar indirilebilmektedir. Dişlerin hangi beyazlık tonunda olursa olsun ışık geçirgen bir yapıya sahip olması doğallığın korunması açısından öne çıkmaktadır.

4. Zirkonyum Kaplama Prosedürü ve Tedavinin Süresi

Diş kaplaması yaptırmak için iki ana prosedür türü vardır . Diş hekiminiz bir ziyarette dişinizi hazırlayıp geçici bir kaplama takabilir ve ardından ikinci ziyarette kalıcı kaplamayı yerleştirebilir. Bazı durumlarda bu işlem aynı gün içinde de sonuçlanabilmektedir. Bu konuda Dr. Özcan Çakmakcıoğlu size gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır.

Zirkonyum kaplamaları genellikle estetik diş ve gülüş tasarımı alanında uzmanlaşmış diş hekimleri sıklıkla kullanmaktadır. Bu tedaviyi devamlı uygulayan diş hekimleri çoğu kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Dr. Özcan Çakmakcıoğlu estetik diş tedavileri üzerine uzmanlaşmıştır. Konu hakkında hem yurt içnden hem de yurt dışından kullanıcılar Çakmakcıoğlu’nu tercih etmektedir. 

Kaplamanın yapılacağı dişlerin konumu ve sayısı da prosedürü etkileyebilmektedir. Örneğin çarpık dişler için uygulanacak kaplamadan önce yapılacak muayene sonrasında tedavi planı belirlenir. Burada kaç adet kaplama yapılacağı ve bu kaplamaların nasıl uygulanacağı tedavi süresini de belirlemektedir. 

Bu tedaviyi kimlerin tercih ettiği de önemli soruların arasında gelmektedir. Kaplama tedavisi birçok alanda kullanılabilmekle birlikte genellikle estetik diş tedavileri, gülüş tasarımı, kırık ve eksik dişlerin düzeltilmesi gibi işlemlerde sıklıkla uygulanmaktadır. Zirkonyum yapısı itibariyle diş rengine benzer bir renktedir. Ayrıca ışık geçirgenliği nedeniyle de dişin doğallığını yakalamakta tercih edilen bir materyaldir. Bu nedenle gülüş tasarımı ve ön diş estetiği isteyenler zirkonyum kaplama tedavisine başvurmaktadır. Zirkonyum sağlamlık açısından metal kaplamalara benzer bir yapı sunduğundan artık altın kaplamalar yerine tercih edilmektedir. Bu nedenle porselen kaplama yerine daha uzun ömürlü bir gülüş tasarımı tedavisi hedefleyenler tarafından çoğunlukla tercih edilmektedir.

Diş etleri hassas olanlar için zirkonyum biyolojik olarak uyumluluk sağlayabileceğinden bu hastalar da bu tedaviyi seçebilmektedir. Dişlerinde lekelenmeler ve renk değişimleri olan hastalar tarafından da zirkonyum tercih edilir. Bunun sebebi zirkonyumun leke tutmaya karşı daha dayanıklı olmasıdır. Fakat günlük diş bakımı aksatıldığında bu sorun yeniden ortaya çıkabilmektedir. Bunun için hangi tür tedavi uygulanırsa uygulansın günlük diş bakımını aksatmamak önem taşır.

5. Zirkonyum Kaplama Fiyatları Nedir?

Diş kaplaması tedavisinde kullanılan malzeme ve diş hekiminin bu alandaki uzmanlığı sonucu doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle daha estetik diş ve gülüş tasarımı alanında uzmanlaşmış diş hekimleri tercih sebebi olabilmektedir.

Malzeme seçiminde de kalite farklarından dolayı maliyetlerde değişiklik olabilmektedir. Özellikle ithal malzemelerin euro ve dolar üzerinden piyasaya sunulması burada maliyetleri doğrudan etkilemektedir. Kaliteli malzemeler seçilmesi hem tedavinin sürecinin sorunsuz bir şekilde yürütülmesini hem de gerçekleştirilen tedavinin uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır.

Tüm bunlar düşünüldüğünde zirkonyum kaplamanın fiyatının değişkenlik göstermesi olağan bir durumdur. Her diş hekiminin kullandığı malzeme ve uzmanlığı diğerinden farklı olabilmektedir. Kaplama tedavisi başarısızlıkla sonuçlandığında kullanıcı tekrar tekrar bu tedaviyi yaptırmak zorunda kalabilir. Bu da hem sağlık hem de maliyetler açısından yorucu olabilmektedir. Hemen bizi arayarak ön muayene ve analiz için randevunuzu oluşturabilirsiniz.