Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum diş kaplama, metal üstü kaplama tedavilerine alternatif oluşturmuş, ışık geçirgenliği ve dayanıklılığı yüksek olan estetik bir kaplama tedavisidir. Zirkonyum, biyolojik anlamda diş ve diş etiyle uyumlu olup tamamen doğal görünüme sahip bir kaplama türüdür. Tek diş ya da birden fazla diş kaplamasında zirkonyum tercih edilebiliyor. Zirkonyum kaplama yapılırken diğer dişlerle olan uyum göz önünde bulundurularak renk uyumuna dikkat edilir.

Zirkonyum metal desteksiz bir kaplama ancak dayanıklılığı yüksektir. Zirkonyum kaplaması yapılan hastalarda doğal, estetik görünüm sağlanabiliyor. İmplant üstü protez çalışmalarında da zirkonyumdan destek alınıyor, hastalara gerçeğe yakın bir doğal görünüm kazandırılmaya çalışılıyor. Hastaların estetik görünme ihtiyacıyla ortaya çıkan zirkonyum, kişiye özel hale getiriliyor.  

Zirkonyum Diş Kaplama Süreci

Diş kaplaması yaptıracak olan hastalara tüm kaplama türleri sunulur. Zirkonyum diş kaplama yapılacaksa eğer kapsamlı ilk muayene sonrasında tedavi planı oluşturulur. Öncelikle tek ya da birden fazla diş, lokal anestezi altında özel işlemlerle küçültülür ve zirkonyum kaplama ölçüsü alınır. Alınan ölçülere göre laboratuvarda kaplamalar hazırlanır. İkinci diş seansında zirkonyumlar hazır hale gelir ve hastaya uygulanır. İlk aşamada kaplamalar dişe geçici şekilde yapıştırılır. Hastanın bir haftalık süreçte şikâyeti yoksa kalıcı olarak yapıştırılır ve tedavi tamamlanır. Tedavinin başarı oranı yakalaması için hastanın diş bakımını düzenli yaptırması ve 6 ayda bir diş kontrolüne gelmesi beklenir.

Zirkonyum Kaplamanın Özellikleri

  • Zirkonyum doğal görüntüye sahiptir, ışık geçirgenliği yüksektir.
  • Diş etiyle istenilen uyumu yakalamak hedeflenir.
  • Metal desteği olmadığından ağızda kötü bir tat hissi bırakmaz.
  • Ön ve arka dişlerde rahatlıkla zirkonyum kaplama yapılabilir.
  • Metal destekli kaplamalarda yaşanılan alerjik reaksiyonlar zirkonyum kaplamalarında yaşanmaz.
  • Zirkonyum tedavisinde diş minimum ölçüde küçültülür.
  • Dişlerdeki soğuk – sıcak hassasiyeti minimum düzeye iner.
  • Tek diş kaplama yapıldığında ön veya arka fark etmez, diş bütünlüğü sağlanır ve doğal görüntü oluşumuna yardımcı olur.
  • Metal destekli kaplamalarda olduğu gibi zamana bağlı aşınma, kırılma görülmez.

Bu yöntem günümüzde çok yaygın uygulanan bir kaplama tedavisidir. Kaplamadan yararlanmak ya da mevcut kaplamanızın ömrünü uzun tutmak için belli periyotlarla diş kliniğimize kontrole gelmenizi öneririz.