Zirkonyum Tedavisi Nedir?

Zirkonyum Tedavisi Nedir?

Diş kaplama tedavilerinde kullanılan genel malzeme porselendir. Zirkonyum tedaivisi ise köprü ve protezlerde kullanılan materyalin gri değil de beyaz renkli olanıdır. Zirkonyum görüntüsü ve yapısıyla gerçek dişe en yakın malzemedir. Aynı zamanda estetik bir görüntüye sahiptir. Bu nedenle diş kaplamalarında son dönemde zirkonyum tedavisi tercih ediliyor. Zirkonyum dişin en büyük avantajı gri kaplamalarda oluşan siyah görüntüyü sunmamasıdır. Kişinin ağzındaki tüm dişler kaplama dahi olsa doğal bir görüntüyle sergilenir. Zirkonyumun ışık geçirgenliği sayesinde dişlerde doğallık ön plana çıkar. Zirkonyumun öne çıkan diğer bir avantajı ise diş etiyle uyumlu olmasıdır. Protez dişlerde ve kötü kaplama malzemelerinde diş eti zarar görüyor, kanamalara sebep olabiliyor. Zirkonyum, bu anlamda diş etine dost bir malzemedir. Diş eti çekilmesi, diş etinde morarma gibi sorunları minimize etmektedir.

Zirkonyum Tedavisi Kimler Tarafından Tercih Ediliyor?

Zirkonyum diş, estetik görünüme sahip olduğundan öncelikle dişlerinde hiçbir sorun olmadığı halde sadece görüntüyü iyileştirmek adına tedaviden yararlanmak isteyenler tarafından yaptırılabiliyor. Fakat burada istekte bulunanın gerçekten böyle bir ihtiyacı olup olmadığı diş hekimi tarafından detaylı olarak incelendikten sonra tedaviye geçilmesi daha uygun görülüyor. Diğer yandan ise aşırı renk değişimleri yaşandığı durumlarda, ayrık dişlerde, çarpık dişlerde, yapısı bozulmuş dişlerde, eskimiş dolgu dişlerde, gülüş estetiğini bozan tüm dişlerde uygulanabilir. Diş hekimine gittiğiniz takdirde hekimiz de genel muayene yaptıktan sonra dişinize zirkonyum tedavisi gerekli olup olmadığını belirtir.

Zirkonyum Diş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zirkonyum diş yaptıran veya yaptıracak olanların bilmesi gereken detaylar şöyledir;

  • Zirkonyum diş tedavisi olan kişiler yaptırdıkları dişi gerekli bakımları yaptıkları takdirde uzun süreli olarak kullanabilirler.
  • Zirkonyum istendiği zaman hekim kontrolünde çıkarılabilir veya değiştirilebilir.
  • Zirkonyum diş bakımı rutin bakımdan farksızdır. Düzenli fırçalama ve gerektiğinde diş ipiyle temizlik yeterlidir.
  • Zirkonyum dişin yüzeyi dayanıklı ve pürüzsüz olduğundan renk değişimine dayanıklıdır.

Zirkonyum tedavisi hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.