Zirkonyum Nedir?

Zirkonyum Nedir?

Zirkonyum nedir sorusu zirkonyumun diş kaplama tedavilerinde kullanılan beyaz renkli özel bir madde olarak cevaplanabilir.

Diş kaplama tedavilerinde genellikle porselen kaplama tercih ediliyor. Porselen kaplama ise metal destekli ve metal desteksiz olmak üzere iki türden oluşuyor. Diş hekimleri estetik bir görünüm elde etme odağında olduğundan bu yönde bir tedavi planı oluştururlar.

Estetik anlayışta işte bu noktada zirkonyum devreye giriyor. Zirkonyum nedir? Zirkonyum metal desteksiz kaplama tedavisi olup, dişlere doğal bir görünüm vermede başarılı sonuçlar ortaya çıkarıyor. Zirkonyum, saf mineralin zirkonya seramiğine dönüştürülmüş, fırınlanmış halidir. Zirkonyum diş kaplama tedavilerinde doğala yakın bir gülüş tasarımı sunuyor. Diş hekimleri, doğal görünümlü tedavi taleplerinde zirkonyum seçeneğini değerlendiriyor, hastalarını bilgilendirerek süreç hakkında değerlendirmelerde bulunuyor.

Zirkonyum Nedir? Özellikleri?

Ağız ve diş sağlığı her zaman vücudun genel sağlığı ve sosyal iletişim anlamında önemli olmuştur. Diş tedavilerindeki estetik gelişmeler bu yüzden sürekli devam ediyor. Zirkonyumun diş tedavisinde kullanılmaya başlanmasıyla birlikte tedavilerdeki doğallık konusu da daha belirgin duruma gelmiştir. İşte zirkonyum dişin özellikleri;

  • Zirkonyum diş kaplaması doğal dişlere yakın bir görüntü sunar.
  • Işık geçirgenliği sebebiyle tercih edilir.
  • Diş ve diş eti ile biyolojik anlamda uyum sağlar.
  • Zirkonyum diş kaplamasında gerçek dişler minimum seviyede aşındırılır.
  • Hassas bir tedavi neticesinde uygulanır.
  • Zirkonyum dişin en önemli özelliği aşınmaya karşı dayanıklı olmasıdır.

Zirkonyum diş kaplama, estetik yönüyle öne çıktığı gibi dayanıklılığıyla da çok tercih ediliyor. Diş hekimleri, zirkonyumu başlangıçta sadece ön dişlere uyguluyordu, sonraki dönemlerde ise eksik diş görüntüsünü kapatmak için kullanmaya başladı.

Şimdilerde zirkonyum tüm dişlerde kullanılıyor, doktorlar bilgisayarda özel tasarım yaparak diş tedavisinin nasıl sonuçlanacağını öngörebiliyor. Metal destekli diş kaplamalarında hastaların ağzına gelen metal tat zirkonyum tedavilerde yaşanmıyor. Diş hekimi metalin rahatsız edici görüntüsünden ve tadından uzak olan zirkonyumu tercih ederek hastaların beklentisine yönelik sonuçlar üzerinde çalışıyor.