Zirkonyum Kaplama Nedir?

Zirkonyum Kaplama Nedir?

Zirkonyum kaplama nedir sorusu, diş kaplama tedavilerinde estetik görüntü vermek amacıyla kullanılan beyaz renkli bir kaplama türüdür şeklinde cevaplanabilir.

Zirkonyum, diş yapısına uyumlu, renk ve görüntü anlamında doğallık sunan bir tedavi olduğundan estetik diş hekimliğinde çok sık kullanılıyor. Zirkonyum kaplamayla ışık geçirgenliği yüksek, doğal diş görüntüsüne yakın bir sonuç almak mümkündür. Metal destekli kaplamalara göre daha iyi bir görüntü veriyor. Hastalar bu tedavi neticesinde metal destekli kaplamaların ağızda bıraktığı istenmeyen tadı yaşamak zorunda kalmıyor.

Zirkonyum Kaplama Nedir? Tercih Edilme Nedenleri?

  • Zirkonyum kaplama, hastanın herhangi bir diş probleminin olmaması halinde bir hafta gibi bir sürede tamamlanabilen bir tedavidir.
  • Ön dişlerde görülen ayrıklık, çapraşıklık, diş dönmelerinde ortodontik tedavinin uygulanamadığı durumlarda bir alternatif sunar. Hastaların uzun tel tedavisi görmesini önler.
  • Kahve, çay gibi leke bırakan ürünlerin kullanımı sonucunda oluşan renk değişimlerine karşı dirençli bir malzemedir.
  • Tartar, diş plağı, diş taşı gibi sorunlara karşı direnç gösterir.
  • Diş etine uyum sağlar.
  • Işık geçirgenliğiyle doğal bir görüntü kazandırır.

Zirkonyum Kaplamayla İlgili Sık Sorulanlar

Zirkonyum kaplama tedavisi sürecinde hastalar estetik anlamda mağduriyet yaşar mı?

Zirkonyum kaplamada genellikle ön dişler tercih ediliyor ve hastalar tedavi sürecinde ön dişlerindeki küçültme işlemiyle estetik kaygılar yaşayacağını düşünür. Ancak diş hekimleri orijinal kaplamalar hazırlanana kadar hastanın estetik görüntüsünü tamamlamak açısından geçici kaplamalar hazırlar. Böylece bu durumun önüne geçilmiş olur.

Zirkonyum kaplama diş etine zarar verir mi?

Diş eti hassasiyeti yaşayanlar için zirkonyum kaplama öncesinde diş etine dair tüm problemler iyileştirilir. Akabinde ise kaplama yapılır. Zirkonyum biyolojik anlamda diş etiyle uyumluluk gösteren bir malzemedir.

Zirkonyum kaplama zamanla renk değiştirir mi?

Zirkonyum kaygan ve pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Bu nedenle dişlerde plak birikmesi ve yeme içmeye bağlı renk değişimlerine karşı dayanıklı bir malzemedir.

Zirkonyum kaplama bakımı nasıl yapılır?

Düzenli olarak fırçalamak, diş hekimine görünmek, ağız ve diş sağlığına faydalı ürünler kullanmak yeterlidir. Diş kaplaması için ekstra bir ürün ya da özel bir bakım ritüeli bulunmuyor.