Tek Diş Kaplama Yöntemi Nasıldır?

Tek Diş Kaplama Yöntemi Nasıldır?

Tek Diş kaplama, çeşitli sebeplerle dişin çürümesi sonucunda dişin kurtarılması amacıyla yapılan estetik diş tedavilerinden biridir. Kaplama yapılan diş, doğal malzeme kullanılarak tedavi edilir. Kaplama sonucunda kişiler doğal bir görüntü elde eder.

Çürümüş, çürümeye başlamış olan diş, hekim tarafından kurtarılmak için önce diş ölçüsü alınır, ardından diş küçültülür ve kaplama malzemesi uygulanır. Kaplama maddesi çeşitlilik gösterdiğinden diş hekimi tedaviyi gerçekleştirmeden önce bilgi verir ve hangi malzemenin uygun olduğunu belirtir. Diş kaplama komple tüm dişlere uygulanmadan yapılabilir. Tek diş kaplama mümkündür. Böylece diş çürüyüp diğer dişlere zarar vermeden önce kontrol altına alınmış oluyor. Genellikle ön dişlerde kırık, çürüme, renk değişimleri meydana geldiğinde diş hekimleri durumu kontrol altına alıyor, tek diş kaplama ile kişilere doğal bir görüntü kazandırıyor. Dişin işlevini yitirmemesi ve görüntüde estetik olması açısından diş kaplama tedavisi çok önemlidir. Dişlerdeki görüntü bozukluğu bazı durumlarda kişinin sosyal yaşamını etkileyebilmektedir.

Tek Diş Kaplama İşleminin Süresi

Diş kaplama 2 veya 3 seans sürebiliyor. Bazen acil bir durumun olmaması halinde 4 – 5 gün sürebiliyor. Kaplamanın en sağlıklı ve etkili şekilde yapılması için en ideal süreyi doğrudan diş hekimi belirliyor. Bu yüzden seans sayısı hakkında net bir bilgi vermek doğru değil. Ölçü alma, prova yapma, dişe yerleştirme aşamaları tedavinin içeriğini oluşturuyor. Tedavi süresinde dişin apse yapması veya başka bir problem göstermesi durumunda ilaç tedavisine başlanır. Bu tip pürüzler seansın sayısını arttırabiliyor.

Kaplama Dişlerin Bakımı

Dişleri günde 2 defa fırçalamak, yemek sonrasında ağzı çalkalamak, diş temizliği yaparken diş ipi kullanmak, sert cisimleri ağızda kırmaktan kaçınmak, ağız gargarası kullanmak, temel ağız ve diş bakım unsurlarıdır. Kaplama yapılan dişler, ilk zamanlarda hassasiyetini koruduğundan temizliği özenli yapılmalıdır. Aslında diş hekimleri yapılan bakımın çokluğunu değil düzenli olmasını istiyor. Düzenli olarak diş fırçalamak ve diğer ağız bakım ritüellerini gerçekleştirmek yeterlidir.

Bizi arayarak konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Uygun tarihe randevunuzu oluşturarak muayene olabilirsiniz.