Tavşan Diş Estetiği

Tavşan Diş Estetiği

Tavşan diş estetiği, gülüş tasarımı kapsamında yapılan uygulamalardandır. Ülkemizde ve dünyada yaygın olarak yaptırılmaktadır.

Tavşan dişler tercih üzerine talep edilen bir gülüş estetiğinin ortaya çıkmasını sağlıyor. Özellikle çok küçük diş yapısına sahip olan hastalar gülüş tasarımı yaptırırken tavşan diş estetiği de talep edebilmektedir.

Kompozit, porselen lamine ya da zirkonyum tavşan diş tedavisinde kullanılan estetik materyalleri arasında sayılmaktadır. Estetik diş hekimi ve hasta ortak bir görüşle hangi yöntemin kullanılacağını seçebiliyor. En sık kullanılan yöntem porselen lamine yöntemidir. Tavşan dişlere kavuşmak gülümsemeyle birlikte dudak yapısında da güçlü değişimlere sebep oluyor. Örneğin dişler daha dolgun, hacimli bir görünüme kavuşuyor, gülümsemeler daha çekici hale geliyor.

Tavşan Diş Estetiği Kimler Tarafından Tercih Ediliyor?

Tavşan diş estetiği tamamen görsel amaçla yapılan bir işlem olduğundan neredeyse herkes yaptırabilir. Ön dişlerinden şikayetçi olan, ön dişlerine estetik müdahaleler yaptırırken diş boyutunu da uzatmak isteyenler tavşan dişe yöneliyor. Estetik diş hekiminin özel olarak önermediği haller dışında tercih üzerine yaptırılabiliyor.

Tavşan Diş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Tavşan diş estetiği mecburi bir uygulama değildir. Yaptırmadan önce iyi düşünülmelidir. Uygulamada her ne kadar ışık geçirgenliği yüksek, doğal görünümlü ve dayanıklı malzemeler kullanılsa da orijinal diş dayanıklılığına sahip değildir. Elbette bu durum hastaları korkutmasın, tavşan dişler iyi bir bakımla uzun süre dayanıklılığını koruyor. Hastaların sert cisimler (ceviz – fındık vb kabuklu yemişler) ısırmaması, düzenli diş temizliği yapması yeterlidir.
  • Tavşan diş yapısı kişinin ağız ve diş yapısına uygun olmalıdır. Bu uygunluğu test etmek için dijital gülüş tasarımı kapsamında ön izleme yapılabiliyor. Hastalar diş hekimlerinin önerisine göre hareket etmeli, bir başka kişinin diş yapısını birebir talep etmemelidir.
  • Bazı durumlarda tavşan diş yapılmadan önce başka işlemler de yapılabildiğinden tedavi süresi farklılık gösterebilmektedir. Fakat genel olarak tedavi 2 gün ila 15 gün arasında sürüyor.
  • Tavşan diş uygulaması sonrasında diş hekiminin talimatlarına uyulmalı ve gereken özen gösterilmelidir. Diş kontrolleri aksatılmamalıdır.