Porselen Diş Yapımı Hakkında Bilgiler

Porselen Diş Yapımı Hakkında Bilgiler

Sağlıklı bir gülümseme doğrudan diş sağlığıyla ilgilidir. Sağlıksız bir görüntüde olan dişler, kişilere gönül rahatlığıyla gülümseme izni vermiyor. Birçok kişi diş yapısındaki bozukluklar ya da renk değişimleri yüzünden güldüğü zaman eliyle ağzını kapatıyor. Gülüş tasarımı gibi tedaviler serisi ile dişlerdeki bu tarz problemler çözüme kavuşturuluyor. Porselen diş yapımı, gülüş tasarımı içerisinde de planlanabilecek bir yöntemdir. Dr. Özcan Çakmakcıoğlu, porselen diş yapımı ile hastaların yaşadığı bu tarz problemleri ortadan kaldıracak tedaviler gerçekleştirmektedir.

Porselen Diş Yapımı Hazırlık ve Uygulama Aşaması

Porselen diş lamine kişinin diş boyutuna ve formuna göre hazırlanarak dişin ön bölümüne özel ürünlerle yapıştırılıyor. Bu işlem öncesinde hastanın diş yapısı inceleniyor ve ölçü alınıyor. Ölçüler alındıktan sonra laboratuvar ortamında porselen dişler hazırlanıyor. Bu aşamada diş hekimi ve hastanın ortak karar verdiği renk ve forma göre mum dişler yapılıyor. Hazırlanan mum dişler hastanın dişinde deneniyor ve nasıl göründüğüne bakılıyor. Hasta ve hekim mum dişlerin duruşuna bakar ve onay verirse gerçek lamineler uygulanır. Önden yapılan bu çalışma tedaviye dair bir prova niteliği taşıyor.

Her bir porselen diş laminesi aşırı ince ve hassas bir yapıda elde ediliyor. Laminenin yapısı ışık geçirgenliği konusunda son derece duyarlıdır. Yapıştırma işlemi öncesinde hastanın diş yüzeyinden çok ince bir tabaka alınıyor. Porselen diş laminesinin dişe sağlıklı biçimde yapıştırılabilmesi bu işlem gerçekleştirilmektedir.

Tedavi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Porselen diş lamine ön dişlerde yaşanılan ayrıklık, kırıklık gibi sorunlarda kullanılabilmektedir.
  • Diş beyazlatmanın mümkün veya yeterli olamadığı durumlarda tercih edilebilmektedir.
  • Diş laminesi yaptırmak isteyen kişilerde diş eti problemlerinin olmaması ya da tedavi edilmesi gerekmektedir.
  • Porselen lamine çok hassas bir malzemedir, hastaların tedavi bittikten sonra dikkatli olması gerekir. Ceviz, fındık gibi kabuğu sert cisimler ısırılmamalıdır.
  • Diş temizliği ve bakımı aksatılmadan yapılmalıdır.