Lamine Diş Tedavisi

Lamine Diş Tedavisi

Lamine diş, dişlerin çok ince şekilde aşındırılarak lamine porselen ile kaplanmasıdır. Lamine kaplama tedavisinde diş dokusu minimum seviyede aşındırıldığı için orijinal dişle ilgili kayıplar minimumda tutulmaya çalışılır. Dişlerin doğallığını bozmadan uygulanmaya çalışan tedavi çay – kahve – sigara gibi çeşitli sebeplerden ötürü sararmış olan dişlerin beyaz ve doğal görünmesini sağlar. Bu uygulamanın ömrü kişilerin ağız ve diş bakımına gösterdiği özenle paralellik gösterir. Düzenli diş fırçalamak, diş ipi kullanmak ve ağız bakım sularıyla gargara yapmak lamine dişlerin ömrünü uzatır. Öte yandan ceviz, fındık, badem gibi sert cisimlerin ısırılması halinde bu uygulama zarar görebilir veya tamamen bozulabilir.   

Lamine Diş Tedavisini Kimler Yaptırabilir?

Bu tedavi dişlerin düzgün görünmesini ve sağlık açısından sorun oluşturabilecek durumların ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır. Dişlerinden sağlık açısından memnun olmayan ve ilk muayene sonucu uygun olan herkes lamine tedavisini yaptırabilir. Lamine tercih sebepleri şu şekilde genel olarak özetlenebilir:

  • Dişlerinde genetik bozukluk olanlar,
  • Sağlık açısından sorun oluşturabilecek derecede aralıklı diş yapısına sahip olanlar,
  • Ön dişlerinde çatlak, kırık ya da deformasyon olanlar,
  • Fazla küçük diş dizilimine sahip olanlar,
  • Eğri ve çapraşık dişi olan ve ortodontik tedaviye alternatif arayanlar,
  • Dişlerinde sararma ve lekelenme olanlar,
  • Genel anlamda dişlerin diziliminde ve düzenin sorun yaşayanlar bu tedaviye çoğunlukla başvurabilmektedir.

Lamine tedavisi yaptıran kişilerin düzenli diş bakımı haricinde sert gıda tüketmemeye özen göstermesi, dişlerini sıkmaması gerekir. Diş gıcırdatma probleminin olması halinde tedavi öncesi bu konunun mutlaka diş hekimiyle görüşülmesi gerekmektedir.

Tedavinin Tahmini Süresi

Tedavinin süresi diğer tedavilerle kıyaslandığında uzun değildir. Tedavinin süresi diş sayısına göre belirlenir. Yedi ve üzeri diş sayısında tedavi ortalama bir hafta veya 10 gün civarında sürebilmektedir. Dişlerde kaplamaya engel olacak daha öncelikli bir problem varsa önce bu sorunlar tedavi edilir. Lamine kaplamanın süresi ise genellikle bir ila üç seans arasında değişen tedaviden oluşur. Hastaya panoramik çekim yapıldıktan sonra lamine diş ölçüsü alınır ve kaplamanın rengine karar verilir. Lamine kaplamaların diş yüzeyine yapıştırılması ise kısa sürer. Tüm işlemler bittikten sonra ilk gün diş hassasiyeti yaşanabilir ancak bu geçici bir durumdur. Tüm bunlar göz önüne alındığında bu tedaviyle ilgili bir süre verebilmek son derece güçtür. Hastanın o anki diş sağlığına ve taleplerine göre süre değişkenlik gösterebilmektedir. Dişlere sağlıklı gülüş kazandıran lamine kaplamalarla ilgili daha detaylı bilgi almak ya da randevu oluşturmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.