Invisalign Tedavisi Nedir?

Invisalign Tedavisi Nedir?

Düzensiz, sağlık açısından risk oluşturabilecek, eğri, ayrık diş tedavilerinde ortodontik tedavi yani diş teli uygulaması yapılır. Diş teli takmak yetişkinler için çok tercih edilen bir tedavi biçimi değildir. Invisalign tedavisi, eğri ya da ayrık dişlerin düzgün dizilimine kavuşmasını sağlayan şeffaf plaklardan oluşturulmuş bir ortodontik tedavidir. Invisalign tedavisi, teknolojinin kullanımıyla üretilen tamamen kişiye özel bir tedavi şeklidir. Invisalign, şeffaf, fark edilmesi güç bir görüntüye sahip olup yumuşak bir yapıya sahiptir. İhtiyaca göre alt ve üst dişlere takılan bu plaklar, zamanla dişlerin şekillenmesini sağlar. Bu tedavi ortodontist tarafından hastanın diş yapısındaki bozukluğa bağlı olarak planlanır. Bu süre içerisinde hastaların şeffaf plaklarını düzenli kullanmasıyla istenilen sonuçlara doğru geri dönüşler alınır. 

Şeffaf Plaklarla Dişler Nasıl Düzelebilir?

Invisalign tedavisi dişlerin düzeltilmesi için kişiye özel üretilir. Öncesinde hastadan ölçü alınır ve bu ölçüler üç boyutlu hale getirilmek üzere bilgisayara aktarılır. Dijital ortamda dişlerin simülasyon yöntemiyle hareket etmesi sağlanır. Düzeltilmiş dişlerin genellikle üç boyutlu çıktısı alınır ve şeffaf plaklar üretilir. Plakların tedavi süresince belirli bir oranda hareket yaratması beklenir. Plaklar dişleri hareket ettirir ve düzelmesi için baskı yapar. Hasta tedavi süresince birden fazla plak kullanır. Her plak iki hafta en fazla bir ay kullanılır. Plak değiştikçe dişlerdeki hareket ilerler ve neticede dişler planlanan süre içerisinde istenilen şekle girer. Elbette invisalign tedavisi hastanın da çabasıyla başarıya ulaşır. Zira plakların günde ortalama 20 saat boyunca takılması gereklidir.

Invisalign Tedavisi Fiyatları

Çapraşık diş tedavilerinin fiyatları tıpkı kullanılan materyaller gibi kişiye özeldir. Bu nedenle bu tedavinin fiyatları ile ilgili spesifik bir şey söylemek çok zor. Dişlerdeki çapraşıklığın durumu, kaç plak kullanılacağı ancak muayene ile belirlenebilir. Diş hekimi hastayı muayene ettikten sonra oluşturacağı tedavi planıyla birlikte plak sayısını belirler ve şeffaf plak fiyatı verebilir. Invisalign tedavisi ile ilgili fiyat, tedavi süresi, plak çeşitleri gibi konularda bilgi almak için merkezimizi arayabilir, muayene için randevu oluşturabilirsiniz.