Hollywood Dişleri Nedir?

Hollywood Dişleri Nedir?

Estetik diş hekimliğinde son yılların en popüler uygulaması Hollywood dişleri işlemidir. Dişlerinin genel yapısından hoşnut olmayan, güldüğü zaman kendini yüzde yüz güvende hissetmeyenler Hollywood diş estetiği ile talep ettikleri forma yakın dişlere ulaşabilmektedir.

Peki, nedir bu Hollywood dişleri? Hollywood dişleri gülüş estetiğinin bir türünü ifade etmektedir. Elbette bu gülüş olabildiğince doğal olmalıdır. Estetik diş hekimleri tarafından titizlikle oluşturulan bu gülüşte, dişlerin dizilimi, diş etlerinin yoğunluğu, dişin rengi, boyutu dahi önemlidir. Hollywood gülüşünde işin sırrı kişinin ten rengine uygun diş rengine sahip olmasıdır. Aşırı beyaz dişler çoğu kişide çiğ bir görüntü oluşturuyor, doğallıktan uzaklaştırıyor. Diş hekimleri diş rengini seçerken hastanın ten rengine, dişin orijinal rengine, diş etlerine dikkat ederek hareket ediyor.

Hollywood Gülüşünde Önemli Unsurlar

Hollywood dişleri için önemli birkaç kural bulunuyor. Bu kurallar esas alındığında ortaya Hollywood gülüşü çıkıyor. İşte estetik diş hekimlerinin önem verdiği önemli kurallar;

Dişlerin genel durumu iyileştirilir

Hollywood dişlerindeki en önemli unsur sağlıklı diş yapısıdır. Hastaların dişleri sağlıklı bir yapıda olmalıdır. Eğer dolgu, kanal tedavisi, implant, çürük gibi problemler varsa önce bu sorunlar ortadan kaldırılır. Akabinde ise dişlerin rengi, boyutu, şekli ve dizilimi ele alınır. İdeal bir gülümsemede ön dişler belirgin olmalıdır. Diş hekimleri, Hollywood dişleri oluşturmak için en çok öndeki dişlere önem veriyor. Ön iki dişin konuşma ve gülümseme esnasında net biçimde görünmesi için işlemler yapılıyor. Bazen diş eti yoğunluğu ayarlanarak ön dişler belirginleştirilirken bazen ön dişlerin boyutu lamine kaplama ile ayarlanıyor.

Dudaklar için simetrik bir görüntü oluşturulur

Hollywood gülüşü sadece dişlerin kusursuz olmasıyla alakalı değildir. Dişlerin ideal bir görünümde olması için dudak yapısı da önemlidir. Bu nedenle dudaklardaki asimetrik görüntülerin ortadan kaldırılması gerekiyor. Bazı hastalarda dudaklardaki asimetri dişlerin yapısından kaynaklandığı için sorun diş tedavisi ile birlikte giderilebilmektedir.

Diş etlerinin sağlıklı olması önemli

Estetik diş hekimlerine göre sağlıklı ve güzel bir gülüş için diş etlerinin sağlıklı olması gerekiyor. Gülerken veya konuşurken yaklaşık 2 mm kadar diş etinin görünmesi de bu duruma ek bir görsel hazırlık sürecini ifade ediyor. Diş etlerinin çok yoğun olması halinde diş eti (pembe) estetiği yapılıyor.