Gülüş Estetiği Nedir? Hangi Durumlarda Yapılır?

Gülüş Estetiği Nedir? Hangi Durumlarda Yapılır?

Gülüş estetiği nedir sorusu son yıllarda bu konunu gittikçe yaygınlaşmasıyla daha fazla sorulmaya başladı. Bu konuda nelere dikkat etmeliyiz? Her ne kadar sorunun içinde “estetik” kelimesi geçse de aslında bu alan ağız ve diş sağlığı alanına girdiğinden diş hekimliği açısından değerlendirilebilecek bir konudur. Gülüş tasarımı üzerine odaklanan bu tedaviyi Dr. Özcan Çakmakcıoğlu uzun bir süredir başarılı çalışmalarıyla uygulamaktadır.

Gülüş Estetiği Nedir?

Dişlerde zamanla bazı sorunlar meydana gelebilir. Bu sorunlar kişinin gülüşünü etkileyebilir. Hatta bazı durumlarda kişiler gülmekten bile çekinir hale gelebilirler. Peki nedir bu sorunlar? Örneğin herkese çok tanıdık gelen bir sorundan bahsedelim. Tükettiğimiz içecekler veya dişlere gerekli bakımı yapmama neticesinde dişlerin doğal rengini kaybetmesi. Zamanla dişler doğal rengini ve beyazlığını kaybedebileceği gibi çay, kahve gibi içecekler de bu etkiyi yaratır. Bu nedenle renk değişi genellikle gülüş tasarımı için başvurulan başlıca nedenlerin arasında görülmektedir. Bununla birlikte ön dişlerde çürüme, kırılma, aşınma, ayrıklık gibi konular da bu tedavi kapsamına girmektedir. Bu sorunların ortaya çıkmasının çok farklı nedenleri olabilir. Bu nedenle Dr. Özcan Çakmakcıoğlu bu nedenlerin üzerinde durarak sorunu ortadan kaldırabilecek çözümler üzerinde durmaktadır. Örneğin ön dişlerin zarar gördüğü, kırıldığı durumlar sert ve kabuklu yiyeceklerin ısırılması sırasında yaşanabileceği gibi gece uykuda diş sıkan insanlarda da görülebilmektedir.

Gülüş Estetiği Hangi Durumlarda Yapılır ve Tedavi Süreci Nasıldır?

Gülüş estetiği, ön dişlerdeki bozulmanın kişinin sağlığını, yaşam kalitesini ve gülme refleksini negatif yönde etkilediği durumlarda gündeme gelir. Kişinin sağlığı ve yaşam kalitesi açısından bir tedavi programı oluşturulur. Süreç öncelikle kişinin yaşadığı problem doğrultusunda bizlere başvurmasıyla başlar. Sonrasında bu sorun klinik ortamda ele alınarak analiz edilir. Bunun neticesinde nasıl bir tedavi programı uygulanabileceği ve neler yapılacağı kararlaştırılır. Tüm gülüş estetiği tedavileri için aynı süreyi vermek veya bir tedavi takvimi belirlemek mümkün değildir. Çünkü yapılacak tedaviler çok çeşitlidir. Bu ancak kişiye özel bir analiz sonrasında ortaya çıkabilmektedir. Örneğin bir kişinin ihtiyacı olan diş beyazlatma tedavisiyken; diğerininki lamine porselen kaplama şeklinde olabilmektedir.