Estetik Diş Hekimi Neden Önemli?

Estetik Diş Hekimi Neden Önemli?

Estetik diş hekimliği; kişilerin ağız ve diş sağlığının korunması, iyileştirilmesini ifade eden tedavileri kapsarken, estetik diş hekimi ise tüm bu tedavileri gerçekleştiren uzman diş hekimine denir.

Sağlıklı gülüşlere kavuşmak için tercih edilen estetik diş tedavileri, çoğu kişi için büyük önem taşıyor. Diş hekimliğinde önemli yer tutan estetik diş alanı, günümüzde çok yaygın tercih ediliyor. İnsanlar sosyal olarak sorun yaşadığı ya da çarpık, eksik, küçük gibi çeşitli problemlere sahip dişlerini estetik diş hekimlerine emanet ediyor.

Diş hekimleri, kişiye özel estetik diş tedavisi planlıyor, hastayı her aşamada bilgilendirerek süreci yönetiyor. Estetik diş tedavileri arasında; gülüş tasarımı, pembe estetik, implant, zirkonyum – lamine kaplama, kompozit dolgu, porselen, tavşan diş gibi bir çok işlem bulunuyor. Her işlemin süresi, uygulanışı ve maliyetleri değişkenlik gösteriyor.

Estetik Diş Tedavileri

Gülüş tasarımı: Hasta güldüğü zaman dişlerinin sağlıklı ve iyi görünmesini kapsayan bu tedavide, dişler genel muayeneden geçirildikten sonra acil tedaviler öncelikli olarak ele alınır ve sonrasında diş beyazlatma, diş kaplama gibi diğer estetik uygulamalar gerçekleştirilir.

Beyaz dolgu: Koyu renk ya da metal destekli dolgular dişlerde kötü bir görüntü sergiliyor, çoğu hastanın rahatsız olmasına neden oluyor. Estetik diş hekimi, bu durumu iyileştirmek için kompozit yani beyaz dolgu işlemini uyguluyor. Kompozit dolgunun dişe uyumu sayesinde hastalar düzenli bakımlarla birlikte uzun yıllar bu dolguyu kullanabiliyor.

Porselen kaplama: Porselen kaplama ya da lamine kaplama estetik uygulamaların başında yer alıyor. Diş hekimi, çok ince bir tabaka şeklinde kişiye özel diş plakları hazırlar ve bu plakları hastanın dişlerine yapıştırır. Lamine kaplamada her bir diş için özel olarak lamineler hazırlanır, laminenin rengi ve boyutu önceden planlanır. Porselen kaplama diş rengindeki deformasyonları ortadan kaldırır, ön dişlerdeki çapraşık görüntüyü yener.

Zirkonyum kaplama: Işık geçirgenliği oldukça yüksek olan bu yüzden doğal bir görüntü sunan zirkonyum kaplama tedavisi, estetik diş hekimi tarafından dikkatlice uygulanıyor. Hastanın diş ölçüsü alındıktan sonra dijital ortamda diş üç boyutlu olarak ele alınır ve hastaya özel kaplamalar hazırlanır. Zirkonyum kaplama anti-alerjik özellikte, ışık geçirgenliği yüksek, sağlıklı bir malzemedir.

Diş eti estetiği: Diş eti ya da pembe estetik denilen bu uygulamada, dişlerin diş eti ile uyumlu olması sağlanır. Estetik diş hekimleri, öncelikle diş eti sağlığını inceliyor, yapılması gereken tedavi varsa uyguluyor akabinde ise pembe estetiği gerçekleştiriyor.