Estetik Diş Hekimi

Estetik Diş Hekimi

Diş estetiği sağlıklı ve doğal görünümlü dişlere kavuşmak için uygulanan tedaviler bütününü ifade ediyor. Estetik diş hekimi, birçok tedavi uygulayarak hastalarına sağlıklı dişler kazandırıyor. Her hastanın dişlerinde yaşadığı problem farklı olduğundan, estetik diş tedavileri günden güne çeşitleniyor, gelişiyor.

Diş hekimi, dişlerin kişilerin ifadesinde ve görüntüsünde ne kadar önemli yer tuttuğunu biliyor, kişiye özel estetik diş tedavileri uygulayarak verimli sonuçlar elde etmeye çalışıyor. Sararmış dişler, kırılmış dişler, birbirinden farklı boyda ya da ayrık dişler, yüzeyinde çatlak, delik olan dişler, eksik diş sorunları estetik diş hekimi için sorun olmaktan çıkıyor.  Periodontoloji, implantoloji, ortodonti ve benzeri diş uzmanlıkları estetik diş alanında olarak çalışmalar yapabiliyor. Diş hekimleri, hastanın estetik bir ağız ve diş sağlığına kavuşabilmesi için komplike bir tedavi programı hazırlayabiliyor.

Estetik Diş Hekimi Neler Yapıyor?

Estetik diş hekimi denince akla gelen ilk tedavilerden biri olan estetik gülüş tasarımı, hastaya parlak bir gülümseme kazandırmayı amaçlayan tedavidir. Gülüş tasarımında hastanın dişleri çok yönlü incelenir, film çekilerek köklerin durumuna bakılır. Akabinde ise estetik uygulamalara geçmeden önce tüm diş problemleri çözülür. İmplant, diş beyazlatma, kaplama gibi estetik görüntüyü sağlayacak tedavilere başlandığında dişlerde ya da diş etinde hiçbir problem kalmaması gerekiyor.

Estetik Diş Hekimliğinde En Çok Tercih Edilen Tedaviler

Hastaların tercih ettiği tedavilerin bazıları şöyledir:

Diş beyazlatma: Sosyal ve özel yaşamı doğrudan etkileyen dişler, sarımtırak ya da lekeli görüntüyle kişilerin yaşamını olumsuz etkileyebiliyor. Diş beyazlatma tedavileri bu negatif görüntüyü ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Ev ve ofis tipi gibi farklı uygulamalarla sararmış, lekeli dişlerden kurtulmak mümkündür.

Porselen lamina: Yaprak porselen olarak da bilinen tedavide, her bir dişe özel tekli plaklar hazırlanır ve diş yüzeyine özel yöntemlerle yapıştırılır. Kırık, çatlak, ayrık, lekeli ve benzeri diş problemlerinde kullanılan bir tedavidir.

İmplant tedavisi: İmplant hem estetik hem de işlevsel kaygılar nedeniyle uygulanıyor. Eksik diş olması halinde uzun ömürlü ve doğal görünüm kazanmak isteyenlerin tercihi oluyor.