Emax Diş Nedir?

Emax Diş Nedir?

Emax diş, ön dişlere uygulanan bir çeşit kaplama tedavisidir. Ön diş estetiği olarak bilinen Emax diş, sağlıklı gülüşler için tercih ediliyor.

Emax yöntemi ön dişlerde çok sık tercih ediliyor çünkü ışık geçirgenliği konusunda öne çıktığı kabul ediliyor. Işık geçirgenliğinin yüksek seviyede olması yapılan uygulamanın doğal olmasına zemin hazırlıyor. Emax, materyal bakımından güçlü etkiler sunsa da zirkonyum, metal kaplama kadar dayanıklı bir altyapıya sahip değil. Bu nedenle sadece ön dişlerde rahatlıkla kullanılabiliyor. Çoğunlukla amaç görsel anlamda estetik bir görüntü elde etmektir. Işık geçirgenliği bakımından daha üstün ancak dayanıklılık konusunda daha düşük seviyede yer alıyor. Bu nedenle arka, bası dişlerinde uygulanması önerilmiyor. Emax diş, alerjik reaksiyonlar göstermediğinden metale duyarlılığı olan hastalarda kullanılabiliyor. 

Emax Diş Uygulaması Nasıl Yapılır?

Emax diş tedavisi, estetik diş hekimleri tarafından uygulanır. Aslında Emax diş kaplama estetik bir uygulama olmasına rağmen isteyen herkese uygulanamıyor. Bazı hastaların diş yapısı ve dişin genel durumu Emax yapılmasını önleyebiliyor. Bu yüzden işlem öncesinde hastanın genel diş yapısı muayene edilir, Emax tedavisi mümkünse hastanın şikâyetleri dinlenir, talepleri öğrenilir. Hastayı dinleyen diş hekimi, kendi öneri ve görüşleriyle birlikte tedaviyi planlar. Ön dişlere Emax yapılmadan önce hastanın diş ölçüleri alınır. Son aşamada ise kaplamalar özenle yapılır, hastaya son rötuşlar uygulanır.

Emax Diş Yöntemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Emax diş yöntemi uzun ömürlü bir performans sağlamadığından çok sık önerilmiyor ancak yine de yaygın bir tedavi olarak estetik diş hekimliği uygulamaları arasında yer alıyor.
  • Çok dayanıklı değil ancak titiz bir bakımla Emax dişler uzun süre sorunsuz kullanılabilir. Ceviz, fındık, fıstık gibi sert kabuklu yemişler dişlerle kırılmamalı, ön dişleri zorlayacak baskı uygulayacak her türlü cisimden uzak durulmalıdır.
  • Diş temizliği ve bakımı düzenli yapılmalı, 6 ayda bir diş hekimi kontrolüne gidilmelidir.
  • Diş fırçalama aksatılmamalıdır. Emax diş kaplama diş rengindeki sararmaları, lekelenmeleri ve yüzey sorunlarını ortadan kaldırır ancak kaplamaların ilk günkü beyazlığında kalması için düzenli temizlik şart.