Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği

Diş eti estetiği ya da diğer bilinen adıyla pembe estetik; diş etinde yaşanılan çekilme, şekil bozuklukları, renk değişimleri gibi sorunları ortadan kaldıran hem görsel hem de tıbbi bir uygulamadır. Diş eti estetiği ile birlikte en büyük problem olan diş kaybı önlenir. Diş eti rahatsızlıkları çok önemsenmiyor hatta kendi haline bırakılıyor ancak uzun vadede diş eti sorunları diş kayıplarına yol açabiliyor. Öte yandan gülüş tasarımını doğrudan kötü etkiliyor. Bu nedenle diş eti kanaması, diş etinde asimetrik görüntü oluşması, diş eti çekilmesi gibi belirtilerde diş hekimine gidilmelidir.

Diş Eti Estetiğinin Uygulanışı ve İyileşme Dönemi

Diş eti estetiği öncesinde yapılan genel muayene sonucunda estetik tasarlanır. Uygulama genel anlamda lazer cihazlarıyla gerçekleştiriliyor. Diş eti estetiği lokal anestezi altında, hasta bir şey hissetmeden uygulanıyor. İşlem sonrasında diş hekimi ağrı kesiciler veriyor. Lazerli estetik sonrasında iyileşme dönemi yaklaşık 15 gün sürüyor. İşlem esnasında dikiş ya da kanama olmadığından hızlı iyileşme dönemi geçiriliyor. 

Diş Eti Estetiğinin Temel Amaçları

Pembe estetik sadece görsel kaygılardan ötürü uygulanmaz. Aynı zamanda sağlıklı bir ağız yapısı için de tercih edilir. Diş eti estetiğinin amaçları şöyledir;

  • Diş iltihabının oluşması ve ağız içerisinde yaygınlaşması önlenir.
  • Diş eti kanamaları ortadan kaldırılır, ağız içerisinde diş etine bağlı yaraların oluşması önlenir.
  • Diş etindeki renk bozuklukları ortadan kaldırılır ve sağlıklı görüntü kazandırılır.
  • Diş diziliminde ayrıklık gibi sorunların oluşması önlenir.
  • Sağlıklı ve güçlü dişler için olması gereken diş eti zemini oluşturulur.
  • Diş eti çekilmesine bağlı diş kayıplarının yaşanması önlenir.
  • Çok yoğun diş etine sahip olan ve diş yapısı küçük görünen kişilere gülüş tasarımı ve sağlıklı diş görüntüsü kazandırılır.

Diş Eti Estetiğinden Kimler Yararlanabilir?

Diş eti estetiğinden yaş farkı olmaksızın hemen herkes yararlanabiliyor. Diş eti rahatsızlığında uzman diş hekimine muayene olmak ilk adımdır. Diş hekimi, ekstrem bir durum olmaması halinde tüm hastalarına bu estetiği uygulayabiliyor. Diş etinde; kanama, şekil bozukluğu, çekilme, ağrı, sızlama, yara ve benzeri şikâyetleri olan kişiler pembe estetik yaptırabiliyor.