Diş Estetiği Yaptırırken Dikkat Edilecekler

Diş Estetiği Yaptırırken Dikkat Edilecekler

Diş estetiği her ne kadar dış görünüşle ve gülümseme sırasındaki görüntüyle ilgili olsa da temelinde sağlıkla ilgili bir konudur. Bu nedenle diş estetiği yaptırırken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları vardır. Yanlış bir uygulama dişlerinize sağlık açısından zarar vereceğinden seçim yaparken dikkatli olmak gerekmektedir.

Diş Estetiği Neden Yapılır?

Öncelikle bu diş estetiği uygulamalarının kendi içerisinde çok fazla çeşidi olduğunu belirtmek gerekir. Lamine kaplama, bonding, diş beyazlatma, implant ve daha bir çok farklı uygulama ile diş estetiği yapılabilmektedir. Fakat bu uygulamalar belirli sebeplerin varlığı gözetildiğinde anlamlı bir şekilde uygulanabilmektedir.

İnsanlar genelde toplumsal iletişimde dış görünüşüne özen göstermektedir. Gülümseme de bu iletişimin ayrılmaz bir parçasıdır. Diş ile ilgili istenmeyen durumların varlığında çoğu insan gülümsemekten kaçınır. Hatta elini ağzına götürüp kapatarak konuşan hastalar bile görülmektedir. Bu durum bir süre sonra dış görünüşle ilgili bir problem olmaktan çıkarak kişinin adeta tüm yaşamını etkileyen sosyal bir fobi şeklini almaya başlayabilir. Böyle durumlarda genellikle diş estetiği ile ilgili çözümler önerilebilmektedir.

Her durumda diş estetiği yapmak gerekli olmayabilir. Kişinin psikolojisi ve diş gelişiminin gidişatı da önemli değerlendirmeler arasındadır. Bu tarz görünüşle ilgili sıkıntıların yanı sıra çürük, aşınma ve kırılma gibi durumlarda da estetik uygulamalar gözden geçirilir. Estetik dolgu çalışmalarının yanı sıra dolgu imkanının bulunmadığı durumlarda diş hekiminin analizleriyle çeşitli yöntemler önerilebilir.

Seçim Yaparken…

Diş hekimliği her zaman için detay ve özen gerektiren işlemlerin bir bütünü olarak ele alınmaktadır. Estetik yaklaşımlar ise bu detayların içerisinde yüksek derecede hassasiyet gerektiren noktalardır. Bu seçimler yapılırken diş hekiminin tecrübesi büyük önem taşır. Bu nedenle diş doktorunun geçmişi ve estetik alandaki deneyimi araştırılmalıdır. Yrd. Doç. Dr. Özcan Çakmakcıoğlu akademik kariyerinde ve uygulama alanında diş estetiği üzerine çalışmalar yaparak sonuçlar almıştır. Yardımcı doçentlik ünvanına sahip bir diş hekimi olarak hizmet verdiğinden çoğu kişi için güven duyulan bir isim haline gelmiştir. Sağlık uygulamalarının birinci koşulu olarak “hasta yararı” gözetildiğinden, estetik uygulamalarla ilgili talep eden hastalara ihtiyaç duyulan bilgiler verilmekte ve kendilerine göre nasıl bir uygulamanın mümkün olduğu Yrd. Doç. Dr. Özcan Çakmakcıoğlu tarafından açıklanabilmektedir.