Diş Doktorları Diş Sağlığına Dikkat Çekiyor

Diş Doktorları Diş Sağlığına Dikkat Çekiyor

Ağız ve diş sağlığında önemli rol oynayan diş doktorları, sadece etkili tedavileri ya da estetik diş uygulamalarıyla değil verdikleri önemli bilgilerle de diş sağlığı rutinine katkıda bulunuyorlar. Diş sağlığında son aşamaya gelmemek için basit bakım uygulamalarıyla diş sağlığını korumak ve dayanıklı dişlere sahip olmak mümkündür. Sindirim sistemini başlatan ağız ve dişler, yeterli bakım yapılmadığında birçok sağlık problemine zemin hazırlıyor. Diş doktorları bu problemlerle karşılaşmamak için etkili öneriler veriyor. İşte o öneriler:

Tatlı Yedikten Sonra Bir Dilim Peynir Tüketilmeli

Baklava, künefe gibi yoğun şerbetli tatlı yendikten sonra eğer dişlerinizi fırçalama imkânınız yoksa bir parça beyaz peynir tüketerek ağız içerisindeki asidik ortamı sona erdirmek ve ağız kokusunu önlemek için adım atabilirsiniz. Bir parça peynir akabinde ise bol suyla çalkalama yapılmalıdır.

Sadece Dişler Değil Dil de Fırçalanmalı

Diş doktorları sadece dişlerin değil dil yüzeyinin de fırçalanması gerektiğini hatırlatıyor. Diş yüzeyindeki ve aralarındaki artıklar temizleniyor ancak dil yüzeyine yapışan artıklar, bakteriler orada yaşamaya devam ediyor. Dilin özellikle arka bölümünü fırçalamak dişlerin ömrünü uzatmada etkilidir.

Diş Doktorları için Dişlerin Fırçalanmasında Önemli Detay

Dişlerinizin ön bölümü düzenli fırçalansa da arka bölümü yani iç kısmı çoğunlukla unutuluyor ya da fırçalanması gerektiği bilinmiyor. Dişlerin iç bölümünde oluşan siyah lekelere karşı düzenli fırçalama ile önlem alabilirsiniz.

Diş İpi Kullanımı

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra yeterince temiz olduğunu hissediyor musunuz? Et ve tatlı gibi dişle çok fazla temas eden ve dişin gücünü sınayan besinlerden sonra diş aralarında bir sürü yemek artığı kalır. Bu artıklar diş fırçalamayla temizlenmeyebilir. Diş doktorlarından bilgi alarak diş ipi kullanmak gerekli durumlarda faydalı olabilir.

Eksik Dişler Hakkında Diş Doktorları ile Temasa Geçilmeli

Eksik dişleriniz varsa eğer bu dişleri implant, protez, köprü tedavisi gibi yöntemlerle yerine koymanızda fayda var. Eksik dişin olduğu bölgelerde zamanla damak erimesi olabiliyor. Dış görüntünüzde ise çene deformasyonları ortaya çıkabiliyor. Eksik diş damar ve çene sağlığınızı olumsuz etkileyebileceğinden bu konuda mutlaka bir diş hekimine görünmeniz önerilir. Bu konuda detaylı bilgi almak için ve muayene olmak için bizi arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

Ağız ve diş bakımının sağlıklı olması için diş doktorları yoğun çaba gösterir ancak her şey hastanın kendisinde başlar. Bu nedenle uzun ömürlü, sağlıklı, doğal dişlere sahip olmak için yılda iki kez diş kontrolüne gitmeniz önerilir. Doğal dişler her zaman daha değerlidir, diş sağlığınızı korumak için diş doktorlarının önerilerini günlük yaşamınızda alışkanlık haline getirmeye özen gösterin.