Adım Adım Gülümseme Estetiği

Adım Adım Gülümseme Estetiği

Ağız ve diş yapısı sadece yeme – içme işlemine yaramıyor. Kişiye bütünlük kazandıran bir gülüş sağlayan dişler, sağlıklı bir bakıma ihtiyaç duyar. Bu nedenle hiçbir sorun olmasa bile yılda iki kez diş kontrolüne gidilmesi gerekiyor. Ağız ve diş sağlığında son yıllarda gülümseme estetiği de öne çıkan konular arasında yer alıyor. Dişlerindeki görüntü bozukluklarından hoşlanmayanlar gülümseme estetiği ile ilgili konuları araştırmak istiyor.

Gülümseme Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Gülüş tasarımında herkese aynı uygulama mı yapılır?

Elbette hayır. Gülüş tasarımı tamamen kişiye özel uygulamalar içerir. Kişinin ağız ve diş sağlığı genel muayeneden geçirilir, ihtiyaçlara göre tedavi oluşturulur. Tıbbi olarak gülüş estetiğine ihtiyaç görülmemesi durumunda bu konu kişiye detaylı bir şekilde aktarılır.

Gülümseme estetiği kapsamında hangi tedaviler uygulanır?

Lingual tedavi (görünmez diş teli) şeffaf plak, porselen tel, metal tel, damaklık, diş beyazlatma, diş eti tedavisi, porselen kaplama gibi birçok tedavi uygulanıyor.

Gülümseme estetiği ne kadar sürede gerçekleştirilir?

Gülüş tasarımı gibi incelikli ve çok yönlü tedavilerde ilk önce kapsamlı bir muayene akabinde ise tedavi programlaması yapılır. Hastanın ağız ve diş sağlığı için önce fotoğraflama yapılır sonra ise ölçü alma sürecine geçilir. Son aşamada ise hastanın istekleri, ihtiyaçları belirlenerek tedavinin detayları belirlenir. Tüm bu süreç ve uygulamalar ele alındığında hastalara ortalama olarak 10 günde sonuca gidilebilecek bir program sunulabilir.

Gülümseme estetiğinde cerrahi müdahale var mı?

Bu soruyu cevaplamak için mutlaka hastanın önceden muayene edilmesi gerekmektedir. Makro sorunların olup olmadığı ve gelecekte kişiye sorun çıkarmaması açısından nasıl bir tedavi yapılması gerektiği analiz edilmelidir.

Çene bozuklukları gülümseme estetiği ile düzeltilebilir mi?

Çene eklem bozukluğu yaşayan kişilere gülüş tasarımı kapsamında estetik tedaviler uygulanabiliyor. Çeneye dair yaşanılan sorunlarda gelişimini henüz tamamlamamış genç hastalarda dahi kalıcı tedaviler uygulanabiliyor.

Gülümseme Estetiğinin Sonuçları

  • Yüz ve ağız yapısına uygun olacak şekilde diş görüntüsü elde edilir. Gerçekleştirilecek uygulamalarda dişin doğal yapısına zarar verilmemesine dikkat edilir.
  • Diş etlerinde yapılacak değerlendirmelerle diş etleri de sağlığına kavuşturulur. Burada konu her ne kadar gülümseme estetiği olsa da genel olarak ağız ve diş sağlığı çalışmaları yapılır.
  • Diş rengi kişilerin genellikle en fazla şikayette bulunduğu konular arasında olduğundan diş beyazlatma yönünde çalışmalar yapılabilir.